Intercooler

• This topic is empty.
10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 10
  • Szerző
    Bejegyzés
    admin
    Adminisztrátor

Végignéztem a fórumokat keresõvel, de tényleges válaszokat a bennem felkerült kérdésekre nem kaptam.

Fontos, hogy nem vagyok egy nagy tuning õrült és szeretek úgy nekállni a dolgoknak, hogy tisztában vagyok vele, hogy mit csinálok.

Az alany: Vento 1997 1.9TD AAZ

Szóval:

1. Van e arra valami "törvény, szabály" ami alapján ki kell számolni a csövezés hosszát. (bár gondolom minnél rövidebb annál jobb) Uis most készül egy kettes golfba egy cooler csövezés. A srác aki csinálja azt mondja, hogy amennyit nyerne a kocsi a cooler miatt, azt a csövezés miatt ( hosszú út) el is veszti. Akkor ennyi erõvel nem lenne értelme betenni, bár ha végiggondolom van benne valami igazság is.

2. Milyen anyagból érdemes elkészíteni a cooler csövezését. Érdemes ezeket a gumicsõbõl készíteni? Hiszen gyárilag is ilyen v. legalábbis ehhez hasonlóból készültek. Saválló csõ az bizony felvenné a hõt rendesen 🙂

3. Akkor ténylegesen él az a monda, hogy minnél nagyobb annál jobb???

4. Ha sikerül mondjuk egy jó nagy coolert szereznem, ami mondjuk eltakarja ez egész vízhítõt, akkor nem romlik a víz hûtése? Régebben volt olyan gond a klímás Jetta 2-nél, hogy a klímahûtõ kitakarta, közé ment a por stb és melegedett a víz.

5. Ez már az én agyszüleményem. Láttam egy subarut, ahol a coolerre spricnik voltak feltéve, ami egy tartályból vizet spriccelt rá, hogy még jobban hûtse. Ennek van értelme? (A ventillátorról már nem is beszélve 🙂 )
    Mondjuk én rögtön az ablaktörlõ spricnijére gondoltam.

Röviden ennyi elsõkörben a kérdésem. Minden értékes választ köszönök!

admin
    Adminisztrátor

ÜdVW Balázs!

1. Nincs törvény a csövezés számítására. Különben is, hiába számolsz, az egész majd akkor tud ‘kialakulni’, ha már van cooler-ed. Azért a turbó kilépõ átmérõjétõl kisebb átmérõjû csövezés fojtásként mûködik.

2. Sima gumicsõbõl nem lehet elkészíteni a csõkígyót, mert hõ, nyomás, és motorolajos ‘igénybevétel’ van. A fémcsöveket le lehet szigetelni…

3. Az intercoolerbõl nincs elég nagy!B)

4. A kamionoknál is a motor hûtõje elé szerelték az intercoolert. Az eltérõ sejtméret miatt megállhat a por a hûtõben, de a gõzborotvát ezért találták ki.

5. Jó az agyszüleményed! A Subarun gyárilag van alkalmazva a vizes hûtés. A gyorsulási versenyeken is mindenki nagyobb hatásfokkal szeretné ‘dolgoztatni’ a köztes hûtõt, így vízzel, széndioxiddal, vagy halonnal oltóval fújta le (mint én is a hétvégén) az intercoolert…
    A hideg levegõ sûrûsége kisebb,így azonos helyre(hengertérfogat), többet lehet besûríteni, amiben több üzemanyagot lehet elégetni…Teljesítménynövekedés és fogyasztáscsökkenés az eredmény…

admin
    Adminisztrátor

Tehát akkor csak arra kell figyelni, hogy a cooler csatlakozó csonkja ugyanakkora átmérõjû legyen, mint a turbó csatlakozóé.

A csövezést mivel lehet leszigetelni? Mert nézegettem szilikon csöveket, de kicsit eltátottam a számat az árak láttán.

admin
    Adminisztrátor

Ehhez mit szólsz doki! Ezt most olvastam:

"Gyakori hiba, hogy jóval nagyobb ic-t raknak az autóba, mint ami valójában szükséges lenne… A baj az ezzel, hogy minél nagyobb az ic, annál több levegõ fér el benne, amit a turbónak tovább tart feltöltenie, ezáltal lelassul. Ezzel jóval többet veszítünk, mint az a pár fok amit nyerünk."

"Azt se kell elfelejteni,hogy a töltõlevegõ-hûtõ beszerelése turbónyomás csökkenését eredményezi (ez a cuuler térfogatával arányos).
    Szélsõséges esetekben a turbót is cserélni kell."

"a turbó is IC közötti teret növelik meg (nagyobb csõátmérõ), de az IC-tól a motorig kisebbet használnak. "

Módosította: mobala, Idõpont: 2008.05.22 14:43

admin
    Adminisztrátor

ÜDVW

Abba nem gondoltál bele,hogy a meleg levegõnek a térfogata nagyobb mint a lehûtötté,és a lehûtött levegõbõl több lesz a cooler végén,valahogy így van.Szóval a cooler elõtt kisebb nyomás lesz mint a cooler után azthiszem.

de doki jobban vágja a témát.Én is most cooler-esítem a gépem.De én gyári coolerrel.

admin
    Adminisztrátor

Hello!

Én az utolsó dologra tudok reagálni.Igaza van Istinek is a térfogattal kapcsolatban.Nagyon is.De ha belegondolsz egy adott átmérõn érkezik a levegõ a cooolerba adott nyomáson és ha egy kisebb csövön jön ki belöle akkor ott is keletkezik egy kis nyomás még pluszba.Igaz az motor,de a Kavasaki Ninja is el van látva egy ún torlólevegõ töltõvel.A két elsõ lámpa közti nyíláson érkezik a levegõ egy airboxba,és egy jóvan kisebb átmérõn távozik.Bizonyos sebesség fõlöt akkora a keresztmetszet külömbségek miatt a levegõ áramlási sebessége,h úgy viselkedik mint egy feltöltõ.Úgyhogy szerintem itt is felléphet ez a hatás,persze azt nem tudom ha mekkora folyás lenne ez a turbóra…:huh:

admin
    Adminisztrátor

ÜdVW!

Mindenki azt hisz el amit akar!

Nos! Kb 1,5 éve raktam a vasamra (Golf III, 1.9 TD) egy Coolert. Elõtte észrevettem,hogy nyári tempós haladás után ‘meghalt’ a motor… Volt turbónyomás, meg minden,de mégsem ment úgy…
    A cooler felszerelése után ez megszûnt és meleg állapotban is ugyanolyan ‘harapós’ kedvében van.
    Nemsokára be fog kerülni az Audi A6/Allroad köztes hûtõje, ami akkora ,mint a vízhûtõ… Szükség is van rá, mert a TDI mocin nem széria cuccok lesznek és elkél a nagyobb hûtési hatásfok…

A mai korszerûbb turbók késedelme elenyészõ(fõleg a geometriásoké), emiatt a turbónyomás kialakulása is gyorsabb, az emelkedése pedig intenzívebb. Ez azért függ a motorirányítástól is(környezetvédelem)!

Az idétlen és (sajna a szavakért de nincs jobb) hülye módon használt turbók hamar tönkremennek. Elõször is hidegen nincs parkettagáz!:angry: A motort hajszolni csak az üzemi hõfok elérése után szabad! Ugyanis ekkor megfelelõek a motor illesztései! A tempós haladás, vagy hajsza után megérkezéskor a motort 2-3 percig KELL alapjáraton járatni, hogy a turbinatengely hõjét a motorolaj elvezesse és hûtse.
    Nem sértõdik meg a motor (nem teszkós gagyi), a gyár által jóváhagyott olajminõségtõl, amit elõírt idõpontban a szûrõvel együtt lecserélünk!
    Ebben az esetben lehet, hogy sokáig tart a szélerõmû, és hibátlan mûködéssel hálálja meg gondoskodásunkat!;)

Elképzelhetõ, hogy tényleg jobb a visszjövõ ágat kisebb átmérõjûre ‘gyártani’. De valahogy a gyáriak mégsem tették… Hmm?

Ezek az én véleményeim. 🙂

admin
    Adminisztrátor

Értem. Köszönöm. Én is hülyeségnek tartom az eltérõ keresztmetszetet, de elég sokat írtak róla, gondoltam megkérdem.

admin
    Adminisztrátor

ÜDVW Mindenkine…Doki

A kérdésem a következõ.Megvannak a cooler terelõ mûanyagok (Golf TD 1.6).És az összecsövezéshez nincs meg a gyári csõ…Savállót tudok szerezni,mert az nem rozsdás bellül,és le akarom szigetelni vmilyen faxa korszerû igényes szigetelõvel,hogy szépet mutasson.

60 átmérõjû csövet tudok szerezni az jó lesz ???

admin
    Adminisztrátor

ÜdVW!

Balázs!

Én nem tartom hülyeségnek az eltérõ keresztmetszetet, mert az én vasamon is így van, de az a kényszer miatt. Ugyanis készen kaptam a malac Passat visszatérõ csövét, ezzel két napi munkám lett megspórolva…:)

Isti!

Megfelelõ lesz a 60-as csõ, bár nem tudom,hogy hogyan tudod hajlíttatni. Én 57-es csövet használtam az elõre menõ csõhöz, a ‘kanyart’ pedig gumicsõvel oldottam meg. Annyi gondom van vele, hogy nem túlságosan olajálló, így évente cserélni kell, mert szétfújja a turbónyomás…

10 bejegyzés megtekintése - 1-10 / 10
  • Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close